Historie

Historie Las Vegas mi přijde tak zajímavá, že stojí za to se nad některými detaily na chvíli pozastavit. Informace jsem čerpal z mnoha zdrojů a tu a tam přišel i na to, že se v některých detailech rozcházejí. Většinu informací se mi však podařilo ověřit. Alespoň jsem měl důvod po několikáté se do města vrátit a zjišťovat to. Věřte, že každý řádek této kapitoly vznikal dlouho a těžce.

Legenda praví, že počátek jednoho z nejslavnějších měst světa začíná kolem roku 1829. To se karavana mexických obchodníků, toho času na cestě do Los Angeles, chtěla utábořit a zejména najít vodu. V té chvíli se pohybovala asi 150 km od míst, kde dnes leží Las Vegas. Byl to průzkumník Raphael Rivera, který se od skupiny oddělil a po pár dnech objevil místo s vodou a zelení. Oáza v srdci nevadské pouště se od té chvíle stala důležitým místem a významnou stanicí na takzvané španělské obchodní cestě do Los Angeles. Tady de facto vzniklo Las Vegas. K důležité události dochází v roce 1844, kdy sem přijíždí John C. Fremont, americký důstojník a průzkumník. Někteří znalci historie píší, že to byl právě Fremont, kdo umístil Las Vegas na mapu. Sám ve svých pamětech věnuje tomuto místu pár stručných, pardon, nic neříkajících řádků, ale ve skutečnosti patří mezi nejdůležitější osobnosti Las Vegas. Jeho jméno nese dodnes slavná Fremont Street ve starém Las Vegas.

Výsledek mexicko-americké války rozhodl, že území, kde dnes leží Nevada, připadlo od roku 1848 definitivně Spojeným státům americkým a prvními trvalými obyvateli se o sedm let později stala skupina Mormonů. Až zmínky z roku 1905, tedy po vybudování vodních kanálů a železnice, uvádějí, že se z osady stalo město s necelými pěti sty obyvateli. Je pravda, že od prvopočátku bylo o městě známo, že se v něm provozují hazardní hry, ale to původně nemělo trvat dlouho. Přišel rok 1910 a v celém státě Nevada byl uveden do života „navždy“ zákaz hazardu. Právě to slůvko „navždy“ vydrželo jen celé tři týdny. Hazard už k městu patřil, na světě byli už první zájemci, kteří sem právě kvůli tomu jezdili, a tak začaly vznikat tajné a ilegální herny a kluby. Až v roce 1931 Phil Tobin prosadil zákon o legalizaci hazardu. Zajímavé je, že sám Tobin nikdy v Las Vegas nebyl a hazardní hry ho nezajímaly. Jenže tušil, že legalizace her a vybírání daní přinesou celému státu Nevada peníze. Třeba si jen lakonicky řekl: „Prostě ty daně vybereme…“ Možná díky tomu se Nevada velmi úspěšně protloukala všemi hospodářskými krizemi. Američané díky Tobinovi pochopili, že sebedokonalejší zákaz hazardu nebude nic platný. Třeba právě tady leží inspirace pro české zákonodárce, jak naložit s hazardem. Povolit, kontrolovat, danit a kultivovat. Více najdete v knize Moje Las Vegas ( Prodejce knihy / Audiokniha)…