Osobnosti Las Vegas I. – David Copperfield

David Copperfield

Zvažoval jsem, zda řádky o nejslavnějším iluzionistovi planety zařadit do kapitoly Legendy nebo do části Show. Ale byť je pan Copperfield aktivním umělcem se stále fungující vlastní show v Las Vegas, rozhodně již patří mezi legendy.

David Seth Kotkin (uměleckým jménem David Copperfield) se narodil 16. září 1956 a jeho předci pocházejí z dnešní Ukrajiny. David byl už ve svých dvanácti letech přijat do spolku amerických kouzelníků, a byl tak historicky nejmladším členem. Už v devatenácti měl vlastní show v hotelu Pagoda na Honolulu.

Bezesporu je neslavnějším kouzelníkem všech dob. Je opředen všemi možnými oceněními a poctami a má i svoji hvězdu na hollywoodském chodníku slávy. Bydlí v Las Vegas a s klidným svědomím o něm lze říci, že je výstředním milionářem. Jeho partnerkou byla před pár lety česká modelka Maria Pertličková.

Pokud by se úspěch v showbyznysu měl měřit počtem prodaných vstupenek, pak by Copperfielda porazil málokdo. Do roku 2014 si vstupenku na jeho show koupilo přes 41 milionů diváků. Konkrétně v Las Vegas stojí průměrná vstupenka na jeho představení kolem 100 dolarů. Tady už se dá snadno odhadnout, že patří k nejbohatším hvězdám světového zábavního průmyslu.

Známe v Las Vegas restauraci, do které mistr chodí, a už jsme ho tam dvakrát nachytali. Naposledy jsem si v hlavě tak dlouho připravoval první větu v angličtině, abych ho oslovil a požádal o pár slov a fotku, až zmizel. Ostatně je to Copperfield, tak co by nezmizel. Ale já ho tam jednou chytnu! Na pódiu nebo na billboardech působí jako výrazný tajemný chlapík, ale když ho vidíte sedět v restauraci, je spíš milý a plachý strejda. Za každých okolností sympaťák.

Vlastní několik krásných ostrovů v Jižních Bahamách, asi 150 kilometrů od Nassau. Často se jim říká Copperfieldovy ostrovy nebo Copperfieldova zátoka. Tady má iluzionista velkorysé sídlo a řada celebrit jezdí na ostrovy trávit dovolenou. Ostatně, tam může každý. Stačí kliknout na www.mushacay.com. Ale i kdybyste nehledali místo pro dovolenou, doporučuji se na stránky podívat. Myslím, že podobných webů není mnoho.

Dcopperf

 

Od roku 1991 Copperfield vlastní v Las Vegas muzeum a knihovnu kouzelnictví, kde se soustředí všemožné předměty, literatura a relikvie. Údajně je tam několik velmi vzácných osobních kouzelnických potřeb legendárního kouzelníka Roberta Houdiniho. To slovo „údajně“ je dost důležité, neboť muzeum není přístupné veřejnosti.

David Copperfield je spojen s Las Vegas jako málokdo. V resortu MGM má trvale (již několik let) svoji show. Rozhodně je to představení, které je třeba vidět. Jistě je to vrchol všeho, co iluzionisté mohou dokázat. Pokud má mistr zrovna období, kdy působí ve Vegas, má patnáct představení týdně. Sedíte-li v hledišti, nic neprozrazuje, že sledujete už bůhvíkolikátou reprízu. K jeho zvláštní schopnosti patří i to, že když odcházíte z vystoupení, máte pocit, že jste si pořídili nového kamaráda nebo alespoň dobrého známého.

Kdykoli někomu doporučuji Copperfieldovo představení, upozorňuji na důležitou okolnost. Je třeba, alespoň částečně, rozumět anglicky nebo mít vedle sebe někoho, kdo překládá. Většina jeho iluzí, které předvádí v MGM, je založena na příběhu, a pokud nechytíte souvislosti, řadu triků vůbec nepochopíte. Kolega Petr Novotný mi léta tvrdí, že u devadesáti procent iluzí dobře ví, jak to funguje, a je pravda, že některé i odhalil. Ale u Copperfielda má zatím mizivou úspěšnost nebo nám nechce kazit radost. Upozorním alespoň na dvě čísla. Mimořádně mě baví tančící bílý kapesník a okamžik, kdy David nechá zmizet osm lidí z publika na druhý konec divadla. Nejzvláštnější na tom je, že diváky nade vši pochybnost vybere náhoda, protože hází osm míčů do anonymního davu a není možné, že by to bylo smluveno.
Na jevišti vidíte většinou samotného Copperfielda, ale při představení mu v zákulisí sekunduje 35 lidí. Celé té show bych dal plných pět hvězdiček. Jestli se na něj ve Vegas půjdete podívat, připravte se na trošku jinou show, než je ta, se kterou jezdí po světě a před pár roky navštívil i Prahu. Připravte se na něco zcela jiného, než jsou slavné produkce Cirque du Soleil. Připravte se na setkání s žijící legendou.

Více najdete v knize Moje Las Vegas.

X.