Nejslavnější hotely v Las Vegas III. – Mirage

Mirage byl první opravdu velký hotel na Stripu a od jeho otevření – 22. listopadu 1981 – vypadá relativně pořád stejně. Tenkrát ho vybudoval ve svém impériu Steve Wynn, ale dnes patří do rodiny společnosti MGM. Mirage se stal vzorem pro výstavbu dalších velkých komplexů na Stripu a díky tomu je Steve Wynn považován za otce dnešní podoby Las Vegas.

Řekl bych, že Mirage je taková železná jistota Las Vegas. Kdykoli jsem tam vkročil, byl uvnitř takový příjemný cvrkot. Interiér, zařízený v polynéském stylu, působí velmi pří- jemným a uklidňujícím dojmem, byť vnitřek podniku klasicky „nikdy nespí“. Domnívám se, že zastavit se v Mirage je další nepsaná povinnost každého, kdo do města přijede. Naše parta tam v různých obměnách sedává zcela pravidelně. Už proto, že bar hned za vchodovými dveřmi je jeden z mála v Las Vegas, kde dostanete roztomile malé presso s pěnou tak, jak ho máme my kavárenští povaleči rádi. Ono dát si ve Vegas kávu, jak ji nabízí každá průměrná pražská kavárna, je obtíž. Pojem espresso sice místní znají, ale neuznávají, a volíte-li taktiku vysvětlit, že chcete malou kávu, dostanete zpravidla hrůzostrašnou hořkou černou věc v třídecovém kelímku s poklopem a brčkem. To je holt jedna z věcí, které stárnoucí seladon musí oželet, pokud váží cestu do hlavního města zábavy. Anebo poctivě hledat. Anebo si zapamatovat, co píše pan X. v knížce, a držet se toho.

IMG_1895

Hotel Mirage

Taky jsme tady zažili jeden drobný trapásek. Přiznávám, že jsem toho byl strůjcem, ale „smetanu“ slíznul Zbyněk Drda – jeden z vítězů soutěže Česko hledá Superstar. Seděli jsme v kavárně. Fotograf Jef Kratovil – jeden z nejlepších českých fotografů, dobrotivý muž, ale taky trošku podpalovač (jako já), už nevím proč Ajka Koláčková (tentokrát bez Mr. Koláčka) a Zbyněk. Od stolu jsme pozorovali pulsující život kasina, restaurací a kaváren Mirage. Zaujal nás manželský pár. Ona i on přijeli na elektrických invalidních vozících. Hodný Jef začal Zbyňkovi vysvětlovat, že by jim měl jít pomoci a alespoň se zeptat, zda něco nepotřebují. Než si pan majitel sametového hlasu stačil v hlavě zformulovat nabídku v angličtině, manželé jako na povel vstali z vozíků a odkrá- čeli svižným krokem možná 150 metrů. Zahráli si ruletku, blackjack a stejně svižným krokem odcházeli. Minuli svoje zaparkované vozíky a už už vycházeli ven z hotelu. Tehdy přišla naše chvíle. Promptně jsme s Jefem nahecovali Zbyňka, ten vyběhnul ke vchodu a obětavě upozorňoval pár, že uvnitř zapomněli své invalidní vozíky. Laskavá Němka našeho kamaráda vykřičela – německy –, ať se stará o sebe, a pan manžel, který nám vizáží a později i hlasem a melodií hlasu připomínal Heinricha Himmlera v nejlepší formě, chtěl volat policii, protože považoval českou pěveckou hvězdu za kapsáře. Vysvětlení se nám dostalo až od pobavené obsluhy. Starší barman celou etudu od začátku sledoval a náramně se bavil. Taky dobrák. Prostě některé hotely v Las Vegas jsou tak rozlehlé a mají tak dlouhé chodby, že někomu se jednoduše nechce chodit. Tak mu hotel poskytne elektricky vozík, a je to. Česky se tomu říká rozežranost.

Mirage má 3044 pokojů, slavné divadlo, parádní bazén, několik restaurací, barů, ka- váren, zoologickou zahradu, v recepci šestnáct metrů dlouhé akvárium a venku obrov- ský kamenný poutač – velký jako menší panelák, který je údajně svého druhu největší na světě.

Hotel dnes patří nepochybně mezi legendy Las Vegas. Důvodů je několik. Tak napří- klad od roku 1990 až do roku 2003 zde měli svoji veleslavnou show pánové Siegfried a Roy. Ostatně jejich stopy jsou v hotelu čitelné dodnes. Starají se o Secret Garden, což je malá zoologická zahrada, kde mimo jiné dožívají svůj umělecký život lvi a tygři, kteří s pány léta společně vystupovali. Více o nich najdete v kapitole Legendy. Cirque du Soleil už léta v Mirage provozuje svoji show Love.* Pravidelně zde vystupuje Terry Faktor – vítěz soutěže Amerika má talent v roce 2007 – nebo Jay Leno, což je takový americký Jan Kraus.

Více najdete v knize Moje Las Vegas

X.