Nejslavnější hotely v Las Vegas II. – Wynn

Hotelový resort Wynn je asi (to „asi“ je tady důležité) nejluxusnější resort v celém Las Vegas. Ještě jsem při žádné cestě do Vegas jeho návštěvu nevynechal. Má to několik důvodů. Jednak mám vždy pocit, že kdybych nevypil kávu v některé z kaváren hotelu, tak bych tak úplně nebyl ve Vegas, další důvod je, že má podle mě nejhezčí interiér. Vždy tam objevím něco nového, skvěle se tam jí a hlavně – hotel Wynn provozuje ve svém divadle show Le Reve. O té píši v kapitole Show, byť s vědomím, že je to trošku zbytečné, protože jestli existuje v Las Vegas nakonec jen jedna věc, kterou nelze popsat, odvyprávět nebo vysvětlit, tak je to Le Reve.

Obří resort Wynn leží přímo na bulváru Las Vegas Strip a lze o něm říci, že je dítětem bývalého hráče, dnes úspěšného podnikatele Steva Wynna. Myslím, že hotel nebudete muset dlouho hledat. Má skvělou polohu a je tak mimořádný, že se nedá minout. Už na první pohled pochopíte, že Wynn má těsně vedle sebe sourozence – hotel Encore – a oba logicky patří společnosti Wynn Resorts Limited Steva Wynna. Má 45 pater a 2716 pokojů. Společně s Encore mají dohromady 4750 pokojů, což z nich dělá jeden z největších hotelových komplexů na světě (pohybuje se kolem pátého místa). Pro úplnost – Wynn má svého sourozence i v asijském hráčském ráji Macau. Plocha kasina ve Wynnu má až neuvěřitelných 10.300 metrů čtverečních, což je plocha největšího fotbalového hřiště. Má kongresové centrum, několik skvělých restaurací, kaváren, barů a má své golfové hřiště. Ve Wynnu si můžete mimo řady dalších věcí koupit automobil Ferrari nebo Maserati. Když jsme byli ve Vagas naposledy, už tam na svého nového pána čekal červený krasavec za 1,6 milionu dolarů.

Na velkém pozemku resortu Wynn má své sídlo i sám pan majitel, který do výstavby areálu investoval 2,7 miliardy dolarů. Ve své době to byla nejvyšší soukromá investice v USA. Důležitá okolnost stavby je, že leží na místě, kde předtím stával legendární hotel Desert Inn. Přímo naproti hotelu stojí přes ulici (Strip) obrovská Fashion Show Mall. Na rohu najdete na poměry Las Vegas celkem nenápadnou restauraci Strip Burger, pověstnou svými minihamburgery, které dostanete na porci tři a jsou malé, milé, navíc podle naší party nejlepší od Los Angeles až po Vladivostok. Jenomže tam se stavíte jen tehdy, pokud se ve Wynnu vyhnete jejich proslulému buffetu. Tam chodíme často a dočtete se o něm později… Myslím, že ještě stojí za to upozornit na restauraci Bartolotta di Mare, v Las Vegas považovanou mnohými za nejlepší restauraci, jejíž repertoár stojí na rybách a mořských plodech. Krom vynikajícího mořského jídla s mnoha respektovanými oceněními si užijete romantickou večeři v prostředí, o kterém bych nevěřil, že se dá vybudovat uvnitř jakéhokoli podniku. Uprostřed restaurace je jezero nebo spíš laguna a osvětlení, dekorace a vůbec všechno vytvoří pocit, že sedíte v plážové restauraci u moře.

encore-las-vegas

hotel Wynn

Hotel Wynn vstoupil podle naší party do dějin hned ze dvou důvodů. Jednak se zde odehrála slavná party prince Harryho a jeho nahaté fotky pak obletěly celý svět, a potom v něm zabodoval náš kolega Honza Hlaváček z Brna, který s námi do Las Vegas jezdí celkem pravidelně. Honza je neúnavný propagátor brněnské hantýrky, neboli speciálního brněnského nářečí hantecu. Už před lety jsem pochopil, že cílem Honzy Hlaváčka je, aby všichni obyvatelé planety jednoho dne hovořili výhradně brněnskou hantýrkou, a v podstatě jsem přesvědčen, že tento princip začal uplatňovat i ve Vegas a rozhodl se, že do ryzí brněnštiny zasvětí i místní. Sedíme v kavárně ve Wynnu, servírka, statná černoška, metr devadesát, šestky prsa a v ústech dvakrát tolik zubů, než uvádějí skripta Lékařské fakulty Univerzity Karlovy, Hlaváček v barevných kraťasech, v tričku s nápisem „Franta Kocourek je náš…“ a se slamákem na hlavě se na servírku mile usmál, jako by spolu chodili na základní školu v Královém poli a pronesl památnou větu: „Promiň, ale só tady pro mě volný nějaký Židlochovice?“ Což v brněnské hantýrce znamená: „Promiňte, měla byste pro mě volnou židličku?“ Nevím, co všechno zmíněná servírka už v hotelu zažila, jaké exoty všeho druhu potkala, ale v okamžiku, kdy jsme platili, zdvořile požádala výstředního brněnského hudebníka o společnou fotografii. A to se ve Vegas nestává často.

wynn

kasino v hotelu Wynn

Ještě k samotnému resortu. Je v mnoha ohledech průkopnický. Například: na rozdíl od ostatních resortů na Stripu neláká hosty žádnou atrakcí na ulici (Bellagio má fontánu, Mirage imitaci činné sopky, Tresure Island námořní bitvu), což bylo od Steva Wynna odvážné, protože manageři kasin dobře vědí, co všechno přitáhne hosty. Nebo Wynn byl prvním hotelem ve Vegas, který kartu-klíč od pokoje propojil s hraním a dalšími službami v hotelu. Tedy kartička pro vstup do pokoje slouží i k placení v restauracích, kavárnách a hráč ji taky strčí do jednorukého bandity a hraje.

Noční kluby ve Wynnu jsou jedny z nejpopulárnějších a nejnavštěvovanějších v celém Las Vegas, ale absolutní špička je klub XS. Říká se o něm, že kdykoli tam přijdete, potkáte hollywoodskou celebritu. Právě koktaily vypité v XS byly prvopočátkem náročného mejdanu prince Harryho a jeho kamarádů a určitě měly svoji zásluhu na novinových titulcích: „Princ Harry naked in Las Vegas“.

Více najdete v knize Moje Las Vegas

X.