Le Reve – nejlepší show v Las Vegas

Le Reve

Vodní show Le Reve je stejně stará jako hotel Wynn, kde je doma. Funguje tedy od roku 2005. Bezesporu jde o jeden z vrcholů zábavního průmyslu. Představte si obrovské divadlo s kruhovým hledištěm a bazénem uprostřed. Hudebně – tanečně – artistická show se tedy odehrává ve vodě. A taky hodně ve vzduchu. Jenže on se bazén tu a tam nenápadně změní v normální kulaté pódium, které během představení vyjíždí nad hladinu. Tak například hned začátkem pořadu tanečnici-krasavici políbí gentleman, dívka usne na lavičce, která se s ní potopí někam dolů do vody, a někdy ke konci, což je tak za hodinu a půl, lavička s krasavicí zase vyjede, dívka opět dostane polibek, probudí se a odtancuje do zákulisí. Kam ona tam někam na dno zmizí? Co tam hodinu a půl dělá? Přece po mně, pane režisére, nechcete, abych vám skočil na to, že tam má dole potápěčskou výstroj a jednoduše čeká! Podobných otázek si vždycky na Le Reve kladu desítky. A nemám se koho zeptat. To je výrobní tajemství produkce, nikdo nechce nic prozradit. I pán od ochranky nic neprásknul a tvářil se: „My nesmíme ani naznačovat.“ Vlastně jen říkal, že v bazénu je jeden milion galonů vody a že žádné sedadlo není dál než dvanáct metrů od jeviště. No, aspoň komunikoval.

SAMSUNG CSC

Foto: Jakub Černý

Viděl jsem La Reve několikrát. Vlastně kdykoli jsem byl v Las Vegas, nevydržel jsem to a šel na to znovu. A kolegové taky. V jiných kapitolách této knihy pochopíte, proč název Le Reve. Ano, je to podle onoho slavného Picassova obrazu, který nějakou dobu vlastnil Steve Wynn. Ale to je jedno. I kdyby se to jmenovalo Estráda na vodě, neubere to tomu nic na dokonalosti.

Byť Le Reve je zcela samostatnou jednotkou a nespadá pod Cirque du Soleil, jejím režisérem je Franco Dragone, muž, který právě pro Cirque du Soleil několik představení režíroval a mimoto stojí taky v čele tvůrčího týmu, který vytvořil show Celine Dion v Caesars Palace ve Vegas. Mimochodem to je také skvěle vyvedené dílo, ale mě to moc nebavilo. To je asi věc vkusu. Nelíbí se mi, jak ta paní zpívá, a tvrdím, že Helena Vondráčková zpívá líp. Ale připouštím, že jsem tady ve střetu zájmů, protože Helena je kamarádka a nedám na ni dopustit. Ale zpět. Pan režisér musí být fachman. Dokonce si vůbec neumím představit, jak se taková show režíruje. Třeba jak vypadají zkoušky. Možná to mají prvně někde namalované, kdo kam kdy skočí, odkud vyplave, kdo se potopí.

Když už jsem se do Las Vegas vypravil v červenci 2015, a to jen proto, abych doplnil a ověřil některé věci do této knihy, měl jsem ambici se do zákulisí Le Reve jakkoli dostat. A teď musím napsat něco, co se mi píše těžko, a autor by se tady měl z toho nějak vylhat. To zákulisí jsem skutečně viděl a prošel a dostal jsem výklad, ale zároveň zákaz to publikovat. Víš jak je, milý čtenáři, těžké tady předstírat, že nevím, kde a jak byla ta tanečnice-krasavice hodinu a půl? Jednu věc prozradit můžu. Le Reve je podnik, kvůli kterému stojí zato letět do Las Vegas. Kdybyste městem někdy jen projížděli a trávili tam jen jeden večer a já bych vám měl doporučit jednu show, na kterou zajít, asi bych vás poslal sem.

SAMSUNG CSC

Foto: Jakub Černý

U většiny produkcí v Las Vegas se celkem otevřeně (Andrej Babiš by řekl transparentně) uvádí, kolik stála. Producenti Le Reve to neprozradili. Odhady odborníků se pohybují kolem čtyřiceti milionů dolarů. Ono taky bude stát nějakou tu „kačku“, když se každých šest měsíců show lehce mění. Mají to vymyšlené dobře, protože pak se fanoušek jako já stále vrací a vždycky vidí něco nového.

Voda v bazénu musí mít přesně třicet stupňů. Artisté jsou na to mimořádně citliví. Má-li voda 29, je prý studená, má-li 31, je moc teplá. Během každého představení je v akci necelých dvě stě padesát lidí. Kolem stovky umělců a zbytek všechno okolo. Z toho čtrnáct profesionálních potápěčů, kteří tráví celou dobu představení pěkně poslušně u dna bazénu. Každý vystupující musí mít platný potápěčský certifikát, což mimochodem vylučuje, že bych tam mohl předvádět svůj vlastní skok do vody. Ale to je jejich chyba.

Přijde mi celkem zajímavé, že několik artistů Le Reve jsou Poláci. Jinak je to směs lidí z celého světa. V roce 2014 bylo mezi akrobaty v Le Reve šest účastníků olympijských her.

Více najdete v knize Moje Las Vegas ZDE!

X.