Fakta

Už jsem párkrát dostal otázku, proč mě baví psát o Las Vegas. Je to jednoduché, považuji ho nejzajímavější místo na světě. Určitě je třeba, podívat se na trošku faktografie. I z toho se dá poznat, že se jedná o něco mimořádného… Las Vegas (španělsky Louky) je největší město (ne však hlavní, tím je Carson City) státu Nevada ve Spojených státech amerických. Leží přesně 9.109 km od Prahy. Rozkládá se na ploše 182,50 km² a má přes 600 000 obyvatel. Je součástí takzvané Metropolitní oblasti Las Vegas, pod kterou spadají také města North Las Vegas, Henderson, Boulder City, Paradise, Spring Valley, Sunrise Manor a Whitney. Celá tato oblast čítá téměř 2 milióny obyvatel. Vegas patří mezi nejrychleji se rozvíjející města na světě. Říká se o něm, že je esencí kapitalismu, městem, kde se plní i hasnou sny, městem příležitostí. Když se slavnostně otvíral jeden slavný resort na Stripu, jeden z majitelů v rámci svého projevu řekl: „Neznám jiné místo na světě, o kterém by se dalo říci, že je živnou půdou pro nápady. Kdo sem přijede a má dobrou ideu, má 50 procent úspěchu.“

Las Vegas je především známé svým nočním životem, ale také zločinností. Ta patří spíš k jeho historii, ale nedá se jen tak odpárat. Srdcem je Las Vegas Boulevard, respektive jeho část nazývaná The Strip, dlouhá 7,2 km. V této části se nachází většina hotelových komplexů, které jsou zároveň i obřími kasiny. Nachází se zde 20 z 25 největších hotelů na světě. Mimochodem opulentní restaurace resortů a hotelů v Las Vegas vyprodukují každý den několik tun zbytků jídla. Mnohokrát jsme si říkali, že v restauracích ve Vegas chutná vepřové maso jinak než kdekoli jinde. Vysvětlení jsme dostali až při několikáté návštěvě. Ono obrovské množství většinou netknutého jídla, které se denně vyhazuje, končí na obrovské prasečí farmě pár kilometrů za Las Vegas a vykrmení pašíci, respektive jejich maso, končí zpět v těch nejlepších restauracích. Při troše nadsázky lze říci, že prasátka žijící poblíž Las Vegas se stravují ve vyhlášených restauracích, často s jednou či více michelinskými hvězdičkami.

Vegas má také řadu partnerských měst a nám nejbližší z nich je město Pernik v Bulharsku.

Mezi nejslavnější rodáky Las Vegas patří například tenista André Agassi (*1970) nebo herec Thomas Ian Nicholas (*1980), hvězda filmu Prci, prci, prcičky. Natrvalo se zde usadila řada celebrit. Boxerský šampión Mike Tyson, kouzelník a mág David Copperfield nebo legendární duo iluzionistů Siegfried and Roy. Svá dočasná sídla zde mají také Elton John, Celine Dion, Rod Stewart, kdysi Michael Jackson a vlastně každý, kdo ve světovém showbyznysu nebo byznysu něco znamená, má dům nebo vlastní apartmán v Las Vegas. Mimochodem, metr čtvereční pozemku na Stripu se prodává mezi 3 až 5 tisíci dolarů.

Nevada je známá některými svými benevolentními zákony. Není zde tak úplně trestná prostituce, kouření a alkohol se systematicky přehlíží a vlivem velmi volných zákonů lze snadno uzavřít sňatek „na počkání“. Ostatně svateb proběhne v Las Vegas kolem 300 každý den. 5% svateb uzavřených v USA se odehrává právě zde, přesto je až druhým městem na světě v počtu svateb za rok. Dlouhodobě ho předstihuje pouze Istanbul.

Záměrně v této kapitole zmiňuji jednu často citovanou větu: „Las Vegas je místo, kde se z chudáků stávají boháči a naopak.“ Věřte mi, že to není pravda, i když jsou i výjimky, které potvrzují pravidlo. V Las Vegas je kolem 1700 kasin, zhruba 200.000 hracích automatů, ale počty se v čase mění. Rok co rok město navštíví přes 38 milionů lidí a každý z nich zde v průměru nechá 590 dolarů. Nejstarším doposud fungujícím kasinem je El Cortez, které stojí a funguje od roku 1941.

Své stopy zanechalo ve Vegas několik Čechů. Karel Gott, který zde měl několikaměsíční angažmá v hotelu Frontier (ten již dnes neexistuje), více než rok působil v Las Vegas František Ringo Čech, Jaromír Jágr v roli velkorysého hráče nebo slavný český architekt Michal Postránecký. Ten postavil jeden z nejmodernějších hotelů v srdci města Hilton Grand Vacations. Více najdete v knize Moje Las Vegas ( Prodejce knihy / Audiokniha)…